Jaki wybrać gryzak dla niemowlaka?

Gryzaki to jeden z najważniejszych produktów dla niemowlaków. Służą one głównie do rozluźnienia napuchniętych dziąseł maluszka podczas jego ząbkowania. Dzięki odpowiednio wybranemu gryzakowi możemy ulżyć dziecku podczas ząbkowania i sprawić, że przejdzie ono o wiele efektywniej i bardziej komfortowo – zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Z tego artykułu dowiesz się, jaki wybrać gryzak dla niemowlaka oraz na co warto jest zwrócić uwagę.


Jakie funkcje pełni gryzak dla niemowlaka?

Gryzak pełni kilka bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim służy do pomocy w ząbkowaniu, ponieważ dzięki swojej strukturze i kształtowi pomaga łagodzić ból i swędzenie w jamie ustnej, które często towarzyszą tej naturalnej fazie rozwoju. Gryzaki pomagają również w rozwijaniu mięśni twarzy i szczęki dziecka, co może przyczynić się do prawidłowego wzrostu i rozwoju tych obszarów. Ponadto mogą być również używane jako zabawki, które pomagają w rozwijaniu zdolności manualnych i koordynacji ruchowej dziecka.

Warto pamiętać, aby dobierać gryzaki odpowiednie dla wieku i rozmiaru dziecka oraz regularnie je czyścić, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Dlatego też dobrym wyborem są gryzaki wodoodporne i łatwe w czyszczeniu, ponieważ będziemy musieli robić to dosyć często.

Jaki powinien być gryzak dla niemowlaka?

  1. Bezpieczny – upewnij się, że gryzak jest wykonany z bezpiecznych materiałów, takich jak miękki plastik lub silikon, które nie będą zawierać szkodliwych substancji i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka. Warto przy zakupie zwrócić również uwagę na to, aby produktu posiadały odpowiednie certyfikaty, gryzaki powinny być również wolne od BPA, ftalanów i innych toksycznych związków. Właśnie takie gryzaki dla niemowlaków znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

  2. Odpowiedniej wielkości – gryzak powinien być odpowiednio dopasowany do wieku i możliwości dziecka, tak aby był wygodny w trzymaniu i nie stanowił zagrożenia dla jego bezpieczeństwa. Zbyt duży gryzak nie będzie pełnił swojej funkcji w odpowiedni sposób, a zbyt mały może tworzyć ryzyko zadławienia.

  3. Łatwy w trzymaniu kształt – gryzaki dla niemowląt powinny mieć przyjemne dla malucha kształty, takie jak kółka, kule lub prostokąty, które pozwolą mu na swobodne i bezpieczne gryzienie. Warto pamiętać, że w szczególności kilkumiesięczne niemowlaki nie mają jeszcze odpowiednio rozwiniętych zdolności ruchowych, dlatego też należy zadbać o to, aby gryzak był bardzo łatwy w trzymaniu i wygodny w używaniu.

  4. Różnorodnej faktury – gryzak powinien mieć również różnorodne faktury, takie jak wypustki, ząbki lub wgłębienia, które pozwolą dziecku na różnorodne doświadczenia sensoryczne podczas gryzienia. Im więcej różnych kształtów na gryzaku, tym lepiej.

  5. Wodoodporny – gryzak powinien być wodoodporny, aby można było go łatwo i szybko wyczyścić po zabawie. Gryzaki należy bardzo często czyścić, ponieważ dosyć szybko mogą się na nim rozwinąć bakterie. Dlatego też, jeśli gryzak jest wodoodporny można zrobić to w bardzo łatwy i szybko sposób.

  6. Dopasowany do wieku dziecka – należy zwrócić uwagę na to, aby był on odpowiedni dla wieku i możliwości dziecka. Jeśli nie dopasujemy gryzaka do wieku dziecka, może on być dla niego bezużyteczny.

  7. Posiadać odpowiedni projekt i kolory – gryzaki służą również jako zabawki i powinny być ciekawe dla niemowlaka. Dlatego też warto postawić na gryzaki zabawki w kształcie zwierzątek, które są w kontrastowych kolorach.

Jaki wybrać gryzak dla niemowlaka w wieku 1-3 miesięcy?

W przypadku dziecka w wieku 1-3 miesięcy najlepiej wybrać gryzak o delikatnej i miękkiej strukturze, który będzie bezpieczny dla delikatnej i wrażliwej jamy ustnej malucha. Gryzaki wykonane z miękkiej gumy lub silikonu są dobrym wyborem dla tego wieku, ponieważ są miękkie i elastyczne, a jednocześnie wytrzymałe. Gryzaki takie mogą mieć różne wzory, dzięki czemu dziecko będzie mogło się nimi bawić i poznawać nowe kształty.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz gryzak idealnie dostosowane do tego zadania:

Mombella - Gryzak Uspokajający Mushroom - ten gryzak będzie świetnym wyborem dla maluczka w tym wieku, ponieważ kształtem przypomina pierś mamy. Dodatkowo jest super miękki i uspokoi niemowlaka.
gryzak grzybek mombella orange


Jaki gryzak dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy?

W tym wieku, dziecko zacznie wkładać rączki i dostępne blisko przedmioty do ust co sygnalizuje nam, że nadchodzi czas ząbkowania. To kiedy się zacznie jest kwestią bardzo indywidualną, jednak już w tych miesiącach większość maluszków zaczyna przechodzić ten okres.

Dlatego też warto jest zadbać o gryzaki, które posiadają dużo różnych wypustek i kształtów, aby maluszek był zainteresowany wkładaniem do buzi właśnie jego. Idealnym gryzakiem dla dziecka w wieku 3-6 miesięcy będą:

Mombella - Gryzak silikonowy Dancing Elephant - zawiera on dużo wypustek, a dzięki jego ciekawemu kształtowi umożliwia łatwe chwytanie i wkładanie do ust. Dodatkowo gryzak słonik świetnie wygląda!
Fioletowy gryzak mombella słoń dla noworodka

Mombella - Gryzak Dla Niemowlaka Zabawka Wiewiórka - inną opcją zamiast słonika jest wiewiórka! Na jej ogonie można znaleźć sporo wypustek w różnych kształtach, które będą stanowić świetną symulację sensoryczną dla maluszka.
dziecko gryzące gryzak zielony wiewiórka mombella


Jaki będzie najlepszy gryzak dla niemowlaka w wieku 6-12 miesięcy?

Od szóstego do dwunastego miesiąca, dziecko będzie już ząbkować, a dodatkowo jego zdolności manualne są już rozwinięte do tego stopnia, że może w łatwy sposób chwytać i manipulować różnymi przedmiotami.

Z tego względu warto jest już powoli wprowadzać większe zabawki, które skuteczniej przyciągną uwagę dziecka. Właśnie takim gryzakiem jest Mombella - Gryzak Zabawka Ośmiornica. Jej kształt pozwoli na zabawę gryzakiem, a dodatkowe wypustki na mackach ośmiorniczki posłużą jako szczoteczka do zębów i ułatwią higienę ząbkującego dziecka.
niebiesko biały gryzak ośmiornica Mombella

 


Może Cię również zainteresować: Kiedy będą potrzebne gryzaki dla dziecka?

Powrót do blogu