Zimowa pielęgnacja skóry niemowlaka i noworodka. Jak o nią zadbać?

Zima to nie tylko czas radości i świąt, ale również jak sama nazwa wskazuje — zimna. W Polsce zimy są zazwyczaj łagodne, jednak niska temperatura nadal może wpłynąć negatywnie na skórę niemowlaków, które są szczególnie na nią wrażliwe. Z tego artykułu dowiesz się jak zadbać i pielęgnować skórę niemowlaka podczas zimy i niskich temperatur oraz nie narazić jej na nadmierną suchość i szorstkość.


Dlaczego skóra niemowląt jest tak wrażliwa na zimno?

Skóra niemowląt, szczególnie w pierwszych miesiącach życia jest o wiele bardziej wrażliwa na zimno. Niemowlaki i noworodki mają jeszcze nie do końca rozwiniętą barierę lipidową naskórka, przez co są narażone na o wiele szybsze wysuszanie skóry, co skutkuje nieprzyjemnymi podrażnieniami.

Szczególnie zimą, gdy kaloryfery w domu pracują na pełnych obrotach i wysuszają powietrze w pomieszczeniach oraz gdy ubieramy naszego maluszka w zbyt ciepłe ubrania. Dlatego też, aby zapobiec wysuszaniu skóry u noworodków, należy po pierwsze odpowiednio nawilżać skórę dziecka, zadbać o powietrze w domu oraz skupić się na ubieraniu maluszka w ubrania dostosowane do temperatury, czyli nie za ciepłe i nie za zimne.


Jak zapobiec przesuszaniu skóry u niemowlaków zimą?

Pierwszą rzeczą, w którą warto się zaopatrzyć, to nawilżacz powietrza. Dzięki niemu powietrze w dobrze ogrzanym domu nie będzie przesuszone i pozytywnie wpłynie na kondycję skóry niemowlaka. Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów nawilżaczy, które w idealny sposób spełnią to zadanie.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są kąpiele niemowlaka. Powinny one trwać nie dłużej niż pięć minut, a wycierając dziecko, nie powinno się za bardzo trzeć ręcznikiem o jego skórę. Lepszym sposobem jest delikatne przykładanie ręcznika, który po prostu wsiąknie wodę z jego skóry. Idealnym do tego celu będzie ręcznik bambusowy dostępny w naszym sklepie.
Ręcznik bambusowy my memi dla dziecka
recznik dla niemowlaka zielony

Do samej kąpieli, która powinna mieć temperaturę maksymalnie 36-37 stopni, warto jest również dodać kilka kropel oliwki dla niemowląt lub inny natłuszczający olejek. Dzięki niemu skóra niemowlaka po kąpieli nie będzie sucha.
oliwka bio dla niemowląt

Po wytarciu dziecka ręcznikiem bardzo dobrze jest nasmarować je emulsją lub kremem do skóry przesuszonej. Ważne jest to, aby nie posiadał on żadnych barwników, czy też środków zapachowych. Kremu można używać nawet 2-3 razy dziennie, jeśli przesuszona skóra jest dużym problem dla Twojego dziecka.
kem do twarzy i ciala dla niemowląt


Jak grubo ubierać niemowlaka zimą, aby go nie przegrzać?

Grubość i ilość warstw ubrania dziecka w zimę jest szczególnie ważna, ponieważ wpływa to bezpośrednio na suchość skóry. W dobrze ogrzanym domu nie należy ubierać wielu warstw, ponieważ wtedy możemy przegrzać dziecko. Sprawi to, że będzie ono narażone na potówki, które mogą skutkować szorstką skórą.

W celu sprawdzenia, czy dziecko jest wystarczająco ciepło ubrane, wystarczy przejechać mu ręką po karku. Jeśli będzie on zimny, oznacza to, że dziecko marznie i warto dołożyć mu dodatkową warstwę ubranek. Jeśli zaś dziecko będzie zgrzane i lekko spocone, warto jest zdjąć część ubranek.

Maluszka najlepiej jest ubierać po prostu na cebulkę i dostosowywać ilość warstw do temperatury w pomieszczeniu. Pierwszą warstwą powinna być ciepła bielizna, czyli podkoszulek z długimi rękawkami i rajstopki. Warto pamiętać o tym, aby rękawy i nogawki nie były zbyt ciasne, ponieważ hamujemy wtedy krążenie i proces naturalnej termoregulacji niemowlaka.

W przypadku, gdy w domu nie jest jeszcze wystarczająco ciepło, to warto jest po prostu założyć kolejną warstwę ubranek, czyli bluzeczkę lub sweterek i spodenki. Jeśli na zewnątrz jest zimno, a chcesz iść z maluszkiem na spacer, to dodatkowo należy założyć ciepły kombinezon. Najlepiej, jeśli będzie on oddychający i nieprzepuszczający wiatru z od razu wszytymi rękawiczkami. Dodatkowo podczas spacerów dobrze jest również stosować krem ochronny na zimę dla niemowlaków.
krem ochronny na zimę azeta
Stosując się do tych zasad będziemy mogli w odpowiedni sposób zadbać o kondycję skóry niemowlaka i noworodka oraz nie będziemy narażeni na suchą i szorstką skórę. Jeśli jednak problem suchej skóry nadal występuje mimo stosowania odpowiedniej profilaktyki należy zgłosić się z tym problemem do odpowiedniego specjalisty, który doradzi i pomoże rozwiązać ten problem.

Może Cię również zainteresować: Jak poradzić sobie z przeziębieniem u niemowlaków w okresie jesienno-zimowym?
Powrót do blogu