Jak poradzić sobie z przeziębieniem u niemowlaków w okresie jesienno-zimowym?

Okres jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi chorób i infekcji. Szczególnie u niemowlaków, które dopiero niedawno opuściły bezpieczny i sterylny brzuszek mamy. Niestety nie mają one jeszcze odpowiednio rozwiniętej odporności i nawet najmniejsze infekcje, czy też przeziębienia przechodzą ciężko. W tym artykule dowiesz się jak poradzić sobie z przeziębieniem u niemowlaka w okresie jesienno-zimowym oraz w jaki sposób mu zapobiegać.


Jak rozpoznać przeziębienie u niemowlaka?

Na samym początku warto jest wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać przeziębienie u niemowlaka. Niestety nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Niemowlaki sygnalizują swoje potrzeby płaczem — tak samo sytuacja wygląda w przypadku przeziębienia. Dlatego też nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać chorobę od razu.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę oprócz płaczu, jest wydzielina wydobywająca się z nosa, która mówi nam o potencjalnym katarze. Będzie ona wypływać z noska niemowlaka. Dodatkowo możemy również zauważyć krztuszenie się dziecka. Wydzielina z nosa bardzo łatwo spływa do gardła w pozycji leżącej, a maluszek nie jest w stanie samodzielnie opróżnić nosa. Dlatego też, jeśli zauważymy, że dziecko się krztusi i ma zapchany nos to najprawdopodobniej jest przeziębione.

Innymi objawami jest kasłanie, podwyższona temperatura, zły humor, brak chęci do zabawy oraz ospałość. Dodatkowo u niemowlaka w trakcie przeziębienia może również pojawić się biegunka oraz wymioty. Warto jest pamiętać, że u noworodków, zwykły katar może bardzo szybko przerodzić się w niebezpieczne zapalenie płuc, dlatego też w przypadku zauważenia takich objawów warto jest zwrócić się jak najszybciej do odpowiedniego lekarza-specjalisty.


Jak wyleczyć niemowlaka z przeziębienia?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że niemowlaka nie powinno leczyć się wyłącznie na własną rękę. Odpowiednie leki przepisze nam lekarz. Tutaj warto pamiętać, że przeziębienia nie powinno leczyć się za pomocą antybiotyków, ponieważ działają one na bakterie, a przeziębienie jest spowodowane przez wirusy.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ antybiotykoterapia może negatywnie wpłynąć na jeszcze niewykształconą florę jelitową i poskutkować biegunkami oraz bólami brzuszka niemowlaka.

Jeśli chodzi o leki to niestety ich podawanie niemowlakowi jest trudne i nie każde leki można w ogóle stosować. Po pierwsze warto jest podawać witaminę C w kroplach, ponieważ niemowlę będzie miało problem z połknięciem tabletki. Można również stosować różnego rodzaju inhalacje, ponieważ są one o wiele łatwiejsze do stosowania i mniej uciążliwe dla maluszka.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest odpoczynek i sen. Lepiej jest ograniczyć czas na zabawę i zadbać w miarę możliwości o to, aby dziecko dużo spało i odpoczywało. W czasie choroby nie powinno się również zapraszać o gości i konieczne jest ograniczenie spotkań dziecka z innymi ludźmi. Niemowlak jest podczas przeziębienia osłabiony i o wiele łatwiej złapać mu również inne choroby.

Dodatkowo przed kontaktem z maluszkiem zawsze należy myć ręce, aby go niczym nie zarazić. Warto jest zadbać też o zdrowie swoje i rodziców — warto jest więcej spać, dobrze się ubierać i zaopatrzyć w witaminy. Ostatnim co jest potrzebne w czasie przeziębienia niemowlaka są również przeziębieni rodzice.


Akcesoria, które pomogą Ci w zwalczeniu przeziębienia niemowlaka.

Wiemy jakie stresujące i trudne do wyleczenie może być przeziębienie u niemowlaka - szczególnie jeśli jest to pierwsze dziecko. Dlatego też w trosce o rodziców i ich maluszki przygotowaliśmy w naszym sklepie akcesoria, które wspomogą Twoją walkę z przeziębieniem u dziecka.

W trakcie choroby niemowlę będzie miał zatkany nosem i ciężko mu będzie oddychać. Dlatego też do kąpieli warto jest zastosować sole do kąpieli z eukaliptusem lub tymiankiem które pomogą mu swobodniej oddychać. Sole do kąpieli zaleca się stosować po 3 roku życia dziecka.
sól do kąpieli na zimę z eukaliptusem

Sól do kąpieli z tymiankiem


Dodatkowo można u nas znaleźć organiczny olejek na przeziębienia, który również udrożni drogi oddechowe dziecka. Służy on do nacierania pleców i klatki piersiowej u niemowląt co zmniejsza poziom wydzieliny w drogach oddechowych niemowlaka oraz ułatwia mu oddychanie.
Olejek organiczny na przeziębienia

Przedstawione produkty sprawią, że niemowlę będzie mniej się męczyć, lepiej spać i przejdzie chorobę w bardziej komfortowy sposób. Dodatkowo rodzice nie będą musieli aż tak często czyścić noska maluszka.

Może Cię również zainteresować: Zimowa pielęgnacja skóry niemowlaka/noworodka. Jak o nią zadbać?

Powrót do blogu